Každý správny a zodpovedný motorista by mal vlastniť najmenej dve sady pneumatík, a to v závislosti od sezóny. Ani vo Vašej garáži by teda nemali chýbať zimné pneumatiky, aby ste ich v prípade potreby mohli prezuť.

Prečo prezúvať?

Dôvodov na sezónne prezúvanie je hneď niekoľko. V prvom rade ide o bezpečnosť jazdy. Rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami je v hĺbke a štruktúre dezénu, pričom u zimných je dezén hlbší a viac štruktúrovaný. Ak sa teda po zimných cestách nechcete doslova kĺzať, letné pneumatiky vyzujte! Vaša jazda bude omnoho bezpečnejšia a automobil získa lepšie jazdné vlastnosti.

Okrem bezpečnosti je nezanedbateľná i životnosť pneumatík. Je logické, že ak ich budete užívať správne, vydržia Vám dlhšie. Napríklad zimné pneumatiky sa pri celoročnom užívaní rýchlejšie zjazdia, čím strácajú svoje vlastnosti a stávajú sa nevhodnými na zimu. A neostáva iné, ako kupovať nové zimné pneumatiky.

Ako skladovať?

Sezónne uskladnenie pneumatík musí byť robené s ohľadom na typ pneumatiky. Je totiž rozdiel v skladovaní pneumatík na ráfiku a pneumatík bez ráfiku. Nesprávne skladovanie by mohlo pneumatiku poškodiť až natoľko, že by už nebolo možné ju ďalej užívať a jazda na takejto pneumatike by nebola bezpečná. Ako teda skladovať jednotlivé typy pneumatík?

  • Skladovanie pneumatík na ráfiku. Pneumatiky na ráfiku môžu byť skladované zavesené na hákoch, prípadne na lanách. Taktiež ich však môžete jednoducho uložiť na seba, čím ušetríte miesto. Nenechávajte ich však stáť vo zvislej polohe!
  • Skladovanie pneumatík bez ráfikov. Tie je ideálne skladovať v stoji v zvislej polohe. V žiadnom prípade sa však nesmú ukladať na seba alebo vešať.

Pri oboch typoch platí, že pred uskladnením je nutné ich prezrieť, ošetriť a vyčistiť. Len tak si môžu zachovať svoje jazdné vlastnosti. Každú pneumatiku je tiež vhodné zabaliť do plastového vreca, prípadne zakryť. Miesto uskladnenia by malo byť suché a tmavé.

Ak na sezónne uskladnenie pneumatík nemáte dostatok priestoru, obráťte sa na svoj autoservis alebo pneuservis. Každý kvalitný poskytovateľ týchto služieb Vám dokáže pneumatiky uskladniť, zvlášť ak sú zakúpené priamo uňho. Aj keď si za uskladnenie možno priplatíte, máte istotu kvalitného uskladnenia. A v konečnom dôsledku aj tak ušetríte. Pri nesprávnom skladovaní sa totiž pneumatiky omnoho skôr zničia a budete si musieť zaobstarať nové.